Wynik z tytułu odsetek za 2020 roku wyniósł 9 184 mln PLN – o 106 mln PLN mniej niż w poprzednim roku. Niższy wynik był determinowany głównie spadkiem przychodów z tytułu finansowania udzielonego klientom. Spadek tego przychodu wynikał z decyzji RPP o obniżkach stóp procentowych (decyzje podjęte w pierwszym półroczu 2020 roku). Spadek ten był częściowo skompensowany spadkiem kosztów odsetkowych od depozytów klientów, wzrostem przychodów od papierów wartościowych (efekt wzrostu wolumenów) oraz wzrostem przychodów z tytułu rachunkowości zabezpieczeń.
Przychody odsetkowe wyniosły 10 332 mln PLN i w porównaniu z 2019 rokiem były niższe o 9,0%. Był to głównie efekt:
- spadku przychodów z tytułu finansowania udzielonego klientom o 1 456 mln PLN r/r – związanego głównie ze spadkiem średniego oprocentowania finansowania udzielonego klientom o 0,8 p.p., częściowo skompensowanego wzrostem średniego wolumenu należności kredytowych o 10 mld PLN, przy zmianie ich struktury (wzrost udziału kredytów mieszkaniowych złotowych kosztem udziału kredytów mieszkaniowych walutowych),
- wyższych przychodów od papierów wartościowych (+372 mln PLN r/r) – efekt wzrostu średniego wolumenu o 36 mld PLN. Wyższy wolumen wynikał z zakupów obligacji Skarbu Państwa,
- wyższych przychodów z tytułu rachunkowości zabezpieczeń (+252 mln PLN r/r) – efekt wzrostu wolumenu transakcji IRS PLN, ujęcia wyceny desygnowanych transakcji CIRS i wzrostu spreadów między oprocentowaniem otrzymywanym a płaconym od transakcji.
Aby zachować porównywalności danych, przychody odsetkowe zostały skorygowane: przychody od obligacji nieskarbowych (w sprawozdaniu finansowym ujmowane w przychodach od dłużnych papierów wartościowych), przeniesiono do przychodów z tytułu finansowania udzielonego klientom.
Przychody odsetkowe w 2020 roku zostały pomniejszone o 232 mln PLN w związku z orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Orzeczenie dotyczyło prawa konsumenta do obniżenia kosztu kredytu w przypadku spłaty kredytu przed terminem określonym w umowie kredytowej.
Koszty odsetkowe wyniosły 1 148 mln PLN i w porównaniu z 2019 rokiem były niższe o 797 mln PLN. Niższy poziom kosztów odsetkowych był głównie efektem spadku kosztów bazy depozytowej o 751 mln PLN r/r, który wynikał z niższych stóp procentowych w PLN po decyzjach RPP.
Marża odsetkowa zmniejszyła się o 0,44 p.p. r/r i wyniosła 2,95% na koniec 2020 roku. Spadek marży wynikał z niższej rentowności aktywów, która była efektem zmian w strukturze aktywów oprocentowanych (wzrósł udział najniżej oprocentowanych papierów wartościowych kosztem głównie udziału najwyżej oprocentowanych należności od klientów). Dodatkowo, na spadek rentowności wpłynął spadek wyniku odsetkowego. Był to skutek niższych stóp rynkowych w Polsce, które przełożyły się w większym stopniu na spadek oprocentowania aktywów niż pasywów. W 2020 roku średnie oprocentowanie kredytów PKO Banku Polskiego wyniosło 3,8% (2019: 4,6%), a średnie oprocentowanie depozytów – 0,3% (2019: 0,6%).