W poprzednich latach wiele podmiotów grupy wykonało audyt energetyczny przedsiębiorstwa. Na podstawie wyników audytu podmioty grupy określiły obszary o największym potencjale energooszczędnym, przygotowały plany działania i zaczęły je sukcesywnie wdrażać.
[302-4] Bank nadal pracuje nad wdrożeniem Systemu Zarządzania Energią zgodnie z ISO50001. Celem jest optymalizacja wykorzystania energii w przedsiębiorstwie, wprowadzenie jednego systemu kontroli jej zużycia oraz redukcja zużycia nośników energii. Bank dokonał przeglądu i analizy działań, jakie będzie można wdrożyć w ramach maksymalnego ograniczenia emisji CO2. Zgodnie z wynikami analizy najważniejsze zadania na kolejne lata to:
- zakup energii elektrycznej ze źródeł niskoemisyjnych i zeroemisyjnych,
- rozpoczęcie procesu przejścia na zakup energii elektrycznej bezpośrednio ze źródeł energii odnawialnej (OZE),
- opracowanie założeń i planu mającego na celu Wdrożenie Systemu Zarządzania Energią zgodnego z ISO50001 w latach 2021-2022,
- rozpoczęcie instalacji systemów PV w nieruchomościach banku – pierwsze instalacje planowane są na 2021 rok.
W zakresie zużycia energii główne efekty tych działań w 2020 roku to:
- wykonanie Analizy Luk dla Systemu Zarządzania Energią zgodnego z ISO50001,
- zakup 73,3 GWh jako energii wytworzonej w wysokosprawnej kogeneracji razem z gwarancjami pochodzenia,
- kontynuacja wymiany oświetlenia na oświetlenie typu LED,
- bieżąca optymalizacja projektowa przy modernizacjach i inwestycjach.
W 2020 roku po raz pierwszy bank uzyskał oszczędności energii wynikające z modernizacji jednej z największych instalacji wytwarzania chłodu pracującej na potrzeby ośrodka obliczeniowego oraz modernizacji węzła cieplnego dla budynku Centrali. Zadania te pozwoliły na wygenerowanie rocznych oszczędności energii na poziomie 197,25 toe (2 294 MWh).